strona główna mapa strony kontakt
Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe

 

26 OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA TRZEŹWOŚCIOWE

Sanktuarium Maryjne w Licheniu

„Bóg bezsilnym daje moc”

27-29 lipca 2018 r.


 

kontakt: tel.: 63 270 81 32

e-mail: pomoc@lichen.pl www.pomoc.lichen.pl

 

 


Z ŻYCZENIAMI POGODY DUCHA - ORGANIZATORZY!

 

 

22. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe „Tobie powierzam się”.

30 tysięcy osób wzięło udział w 22. Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tegoroczny Mityng pod gwiazdami, jak popularnie nazywane jest wydarzenie, odbyło się pod hasłem „Tobie powierzam się”.

Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór, 25 lipca. Jako pierwsi wokół stołu z zapaloną świecąsymbolizującą Chrystusa, zasiedli ananimowi alkoholicy oraz dorosłe dzieci alkoholików. W sobotę od samego rana ponad pięć tysięcy osób modliło się wspólnie podczas drogi krzyżowej na placu przed dzwonnicą z trzema dzwonami. Rozważania w trakcie modlitwy prowadził ks. Janusz Ogrodowczyk z Koła. O godz. 11:30 ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, przywitał wszystkich, którzy przybyli do Lichenia, aby wspólnie przeżyć tegoroczne spotkanie osób uzależnionych. Towarzyszył mu ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium.  W imieniu wspólnot AA spotkania otworzył Paweł, alkoholik z intergrupy „Jedność”. W katechezie wprowadzającej ks. Krzywicki nawiązał do trzeciego kroku AA (Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga) w kontekście hasła tegorocznych spotkań trzeźwościowych. Mówił, że Jezus przyszedł na świat, aby wypełniać wolę Ojca:
„Bóg chce dla nas wolności. Dlatego zesłał na ziemię swojego jedynego Syna, Jezusa, który stał się naszym bratem i upodobnił się do nas we wszystkim. Chciał być taki, jak ja i ty, abyśmy mogli doświadczyć przemiany. Zewnętrznie Jezus był  podobny do nas, ale wewnętrznie był inny. Był cały poddany Bogu. My tego się uczymy przez całe życie.

Podczas ceremonii otwarcia 22. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych po raz pierwszy została wręczona nagroda „Pelikan” dla osoby, która całe swoje życie poświęciła pomocy innym. Pierwszą laureatką została pani Maria Matuszewska z Poznania, psycholog i terapeuta uzależnień, która była przy powstawaniu ruchu AA w Polsce. Przez wielu ludzi „ze środowiska” nazywana jest „matką uzależnionych”. Jak sama przyznała jest to dla niej ogromne wyróżnienie, jednak z przekąsem zastanawiała się czy na nią zasługuje:
„Pelikan tylko dawał krew, a ja biorę przyjaźń, satysfakcję zawodową, mam wielu przyjaciół wśród alkoholików” –powiedziała.

Z kolei o godz. 13:00 w Kaplicy Całunu Turyńskiego odbyła się prezentacja książki pt. ”Bóg znalazł mnie na ulicy i co z tego wynikło” autorstwa  Henryka Krzoska, wydanej i sygnowanej logo Instytutu Wydawniczego ZNAK. W słowie wprowadzającym ks. Robert Krzywicki powiedział, że „nie można jej przeczytać tylko jeden raz”, a także, że „trudno nie uronić łzy w trakcie lektury”. Autor książki wyjaśnił, iż to nie on znalazł Boga, tylko Bóg znalazł jego. Sama zaś książka jest spisaną historią jego życia, które przez więzienie i bezdomność doprowadziło go do Boga.

O godz. 14:00 na skwerze przed budynkiem Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym po raz pierwszy w ramach licheńskich spotkań trzeźwościowych wystartowała scena młodzieżowa. W trakcie pokazów coś dla siebie mogli znaleźć zarówno młodsi, jak i nieco starsi. Dla tych pierwszych przygotowano m.in. gry i zabawy takie jak szczudła czy wielkie bańki mydlane, dla starszych natomiast wystąpili artyści związani z ruchem AA,wśród których był m.in. muzyk Piotr Nagiel.

O 14:30 w licheńskiej bazylice modlono się podczas Mszy św. za wszystkich, którzy odeszli do domu Ojca na wieczny mityng. Najświętszej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Kieniewicz MIC, dyrektor Ośrodka Wsparcia Płodności "NaProTechnologia".

O 16:00 na placu koronacyjnym w starej części Sanktuarium wystąpiła z prelekcją Irena z miejscowości Akron w USA. Opowiedziała historię swojego życia. Mówiła o tym, jak poślubiła mężczyznę uzależnionego od alkoholu, dowiadując się o tym już po ślubie. I przyrzekła sobie, że mu pomoże. Jak się później okazało, Akron jest kolebką ruchu AA na świecie. Dzięki temu mogła zagłębić się w tematykę, aby skutecznie pomóc w wyjściu z uzależnienia swojemu mężowi.

O godz. 18:00 rozpoczęły się wszystkie mityngi tematyczne w poszczególnych miejscach Sanktuarium. W ciągu całego dnia na wiernych w konfesjonałach oczekiwało kilkudziesięciu księży. Do dyspozycji uczestników ogólnopolskich spotkań trzeźwościowych byli także wolontariusze, psycholodzy oraz terapeuci uzależnień, którzy służyli rozmową i podpowiadali, jak zrobić pierwszy krok w stronę życia w trzeźwości. Przez cały dzień do nabycia była także fachowa literatura dostępna w kioskach rozsianych na terenie Sanktuarium.
Kulminacyjnym punktem 22. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu była Msza św. w licheńskiej bazylice o godz. 19:00, której przewodniczył bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, podczas której modliło się kilkanaście tysięcy osób – zarówno w bazylice, jak i przed świątynią.  
Po Mszy św. kontynuowano poszczególne mityngi, które potrwają do samego rana. Tegoroczne licheńskie spotkania trzeźwościowe zakończy niedzielna Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 7:30 rano.


Zatroskani o pełnię życia.

Anonimowi alkoholicy, narkomani, palacze, hazardziści, erotomani i żarłocy, ich krewni i przyjaciele przyjechali w sobotę, 25 lipca 2009r., do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu na trwające do niedzielnego poranka XVII Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. Towarzyszyły im słowa „Zatroskani o pełnię życia”.

Już po raz siedemnasty na wielki „mityng pod gwiazdami” do Lichenia, z kraju i zagranicy, zjechały tysiące osób uzależnionych. Przyjechali Ci którym udało się zerwać z nałogiem i właśnie miedzy innymi ich świadectwo ma dać siłę tym którzy w Sanktuarium pomocy poszukują Przed cudownym obrazem Matki Boskiej Licheńskiej proszą o wparcie ale dziękują też za każdy dzień bez nałogu.

Nałogi to także choroba , taka sama jak rak czy grypa. Może dotknąć każdego. Naszym zadaniem jest uświadomić wszystkim tym ludziom którzy szukają u nas pomocy, że ich problem jest wyleczalny. W przypadku wielu z tych nałogów nie da się skutecznie pomóc jeśli w terapii nie weźmie udziału najbliższa rodzina uzależnionego – to konieczne by myśleć o skutecznej pomocy - mówił ks. Robert Krzywicki MIC dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

Spotkania rozpoczęły się w sobotę 25 lipca o godz. 10.00 Drogą Krzyżową. Od wczesnych godzin przedpołudniowych w starej części Sanktuarium trwały prezentacje artystyczne uzależnionych i często utalentowanych osób. O 14.30 odprawiona została Msza św. w intencji osób ze środowisk trzeźwościowych, które odeszły na „Wieczny Mityng”. W programie spotkań był jeszcze wykład Marii Matuszewskiej a wieczorem o 19.00 Msza św. ze świadectwami. Licheńskie spotkania to przede wszystkim możliwość rozmowy o swych problemach z psychologiem i specjalistą od uzależnień.

Z uzależnienia nie można wyjść samemu, to doświadczenie grupy zazwyczaj pozwala uświadomić sobie jak głęboko jesteśmy w nałogu. Wielu z nas w trakcie mityngów uświadamia sobie, że oprócz alkoholu, niewoli nas także palenie czy hazard. Osoba która nie otrzyma pomocy specjalistów jak i grupy, często nie jest świadoma z czym walczy. To było także moje doświadczenie – mówił Zbyszek z Krakowa który nie pije już od czterech lat.

Uczestnicy licheńskich spotkań udział wzięli w całonocnych mityngach oraz we wspólnej modlitwie. Licheński „mityng pod gwiazdami” zakończył się w niedzielę o 5 rano.

Zauważamy że z roku na rok przyjeżdża do Lichenia na spotkania trzeźwościowe dużo nowych osób, są też tacy którzy przyjechali po raz siedemnasty i są z nami od początku. Wielu z nich dziś organizuje pomoc innym – dodał ks. Krzywicki

Wśród nałogów które coraz bardziej zagrażają Polakom jest globalna sieć Internetu. Według badań w sieci spędzamy coraz więcej czasu, zaniedbując własne obowiązki i rodziny. Jednak jak mówią specjaliści Internet oprócz zagrożeń ma też wiele zalet. Od pewnego czasu w sieci odbywają się mityngi grup wsparcia dla uzależnionych od alkoholu, hazardu czy seksu. Wielu z uczestników to Polacy którzy wyemigrowali z kraju za pracą . Terapia za pomocą internetowych łączy to często jedyny sposób by takim ludziom starać się pomóc.

XVII Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe zostały zorganizowane przy współpracy grup AA oraz Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Centrum powstało na bazie dwóch Apostolatów – Trzeźwości i Odnowy Rodziny. Zostało otwarte 9 lat temu jako wotum dziękczynne za pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Lichenia.

W Centrum wsparciem i radą osobom uzależnionym oraz ich najbliższym służą wykwalifikowani terapeuci oraz duchowni.

 

 

...........................................................................................................................................

   « powrót


stronę odwiedziło 605059
copyright © 2007 LICHEŃSKIE CENTRUM POMOCY powered by ARTplus